Голокост – лихо століття
Історія неможливо повернути назад. Але необхідно розповісти про неї всю правду. Історія нашої Батьківщини, на жаль, має сумні сторінки. Україна – це країна пісні і краси. Україна в роки Голокосту – це країна смерті. Смерті безвинних…
9 лютого класний керівник Надія Михайлівна Ігнатенко та учні 8-В класу підготували та провели годину скорботи «Голокост – лихо століття». Сумно горіла запалена свіча. Надія Михайлівна в ролі історика ознайомила присутніх з основними віхами цією трагедії:
«27 січня – День пам’яті жертв Голокосту. Ця дати пов’язана з днем звільнення першого з німецьких концтаборів смерті – Освенціума, який знаходився в Польщі. З 1940 по 1945 рік у ньому було знищено 1 млн. 400 тис. чоловік, з них 1 млн.100 тис. – єврей.
Що ж означає «голокост»? У перекладі з давньогрецької – всеспалення. На мові іврит (єврейській) – шоа – катастрофа, лихо.
Голокості – цілеспрямоване винищення народу, а, зокрема, єврейського. У політиці негативне ставлення до євреїв носить назву антисемітизм (проти семітів). Семіти – стародавня назва єврейського народу. Антисемітизм був характерний протягом тривалого часу для багатьох країн світу. У Німеччині з 1933 року, після приходу до влади Гітлера, антисемітизм став офіційною політикою фашистської держави.
З 1938 року антисемітизм переріс у Голокост – винищення всіх євреїв на захоплених фашистами територіях. До 60 відсотків європейських євреїв, а це близько 6 млн.чоловік було знищено нацистами в роки Другої світової війни в семи тисячах концтаборах смерті та гетто»
Далі ведучі-восьмикласниці розповіли про анти європейський геноцид в Україні, який мав особливо жорстоку форму. Напередодні війни за кількістю євреїв, що проживали на її території – 2, 7 млн. чоловік – Україна (у сучасних кордонах) посідала перше місце в Європі й друге – у світі. Убивства євреїв окупантами почалися в Україні 22 червня 1942 року і тривали більше трьох років.
Символом Голокості в Україні став розстріл близько ста тисяч людей, більшість з яких були євреями, у Бабиному Яру (м. Київ). Загальна кількість загиблих українських євреїв можна оцінити в 1,8 млн. чол. У цілому, Україна втратила близько 70% довоєнного єврейського населення. Це було складовою трагедії Голокосту.
Людмила Дмитрівна Шевчук у ролі краєзнавці розповіла про наш край. За переписом 1939 року на Житомирщині проживали 125 тис. осіб єврейського населення. Деяка частина евакуювалась. Дорослі чоловіки були на фронті. Старі люди, діти та жінки й стали основними жертвами терору. Тільки за серпень-жовтень 1941 року було розстріляно близько 40 тис.чоловік, а за 1941-1943 роки в нашій області було страчено понад 55 тис.євреїв. Страти проводились на околицях населених пунктів, у болотах, ярах, кар’єрах. Найбільше постражали Бердичів і Олевськ.
Найтрагічнішою сторінкою в історії нашого району стали вбивства і розстріли наших земляків, про які згадували Раїса Фурман, Ольга Шевчук, Нарциза Гусаківська, Ольга Ткачук. Близько 350 чоловік було розстріляно в нашому районі, в т.ч. 159 євреїв з Горошок, Рижан, Лісок, Малих Горошок, Федорівки, Кам’ного Броду, Писарівки, Коротищ, Кропивні. Були знищені цілі родини: Чаків, Ферцерів, Кронштейнів, Лимонників, Вайтблатів, Грузманів, Найвельтів, Вулахів, Розенблатів, Рабіновичів, шестеро дітей-євреїв та вихователька з дитячого будинку с. Кропивня.
Місцем масового вбивства у вересні 1941 року. стала північно-західно околиця нашого містечка, ліворуч від дороги, що на Дашенку.
Проте були люди, які незважаючи на смертельну небезпеку для себе, рятували євреїв, переховували їх. Згідно ізраїльського Закону про Пам’ять Катастрофи (Шоа) Звання Праведника світу удостоюються люди, які рятувалим євреїв в роки німецької окупації Європи. Такого звання Праведника світу удостоєні 23226 чоловік. Всім їм вручено почесний сертифікат та іменна медаль, якій слова: «Хто рятує одне життя, рятує весь світ». Серед найбільш відомих праведників Оскар Шіндлер, німецький промисловець, який врятував майже 1200 євреїв, надавши їм роботу на своїх заводах у Польщі й Чехії. Йому вдалося переконати гестапо в тому, що євреї являється найдешевшою кваліфікованою робочою силою.
Вшанували пам’ять шести мільйонів невинно убієнних хвилиною мовчання. Фото
|